Future Schools EXPO + CONFERENCES

Future Schools EXPO + CONFERENCES

2019 SPEAKERS

Jordan Nguyen, Innovator, Visionary, Inventor, Psykinetic

Suzy Urbaniak, Geoscience Educator – Geologist & Core Coordinator, Kent Street Senior High School

Andrew Fuller, Psychologist, Author, Fellow, University of Melbourne

Vanessa Pirotta, Marine-biologist, whale snot collector, drone operator, science educator, Macquarie University

Felicity Furey, Founder, Power of Engineering

James Curran, Director Australian Computing Academy, The University of Sydney

Julie Lindsay, Global Educator, Innovator, Teacherpreneur, Author, Flat Connections

Chris Clay, Founder, Education Unleashed

Rebecca West, Assistant Principal, Bonnyrigg Public School

Jocelyn Brewer, Teacher & Psychologist, Creator of Digital Nutrition™, Cyberpsychology Researcher

Claire Amos, Principal, Albany Senior High School

Claire Amos at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Ken Purnell, Professor of Education, CQUniversity

Ken Purnell at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Zeina Chalich, Leader of Learning Technologies & Innovation, Australian Catholic University

Paul Hamilton, Head of Learning Technology, Matthew Flinders Anglican College

Nic Newling, Mental Health Advocate, The School of Life Project

Anthony Semann, Director, Semann & Slattery

Daniel Donahoo, President, Rangeview Preschool

Tonia Gray, Senior Researcher, Centre for Educational Research, Western Sydney University

Dennis Yarrington, President, Australian Primary Principals Association

Nicky Ringland, Computer Education Specialist, Australian Computing Academy

Amanda Hogan, Computing Education Specialist, Australian Computing Academy

Michael Anderson, Principal, Waimairi School

Michael Anderson at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Robyn Bessell, Director of Middle Years, Mount Carmel College

Robyn Bessell at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Daniel Birch, Principal, Hobsonville Point Primary School

Lani Brockwell, Teacher, Wilderness School

Michelle Chomiak, Digital Technologies Teacher & Coach, Department of Education

Adam Cole, Science Coordinator, Sacred Heart College

John Collier, Head of School, St Andrew's Cathedral School

David Cramb, Principal, Woongoolba State School

Rory Critchley, Digital Technologies Specialist, Joondalup Schools

Paulo da Silva, STEM Facilitator, The Gordon

Anna Davidson, Head of Junior School Library, Carey Baptist Grammar School

Ivan Davies, Social Play and Community, Riot Games

Berin Denham, Innovation Lead, Australian Government Department of Education & Training

Bek Duyckers, Head of Imaginarium, Perth College

Benjamin Eilenberg, Teacher / STEM/Robotics Coordinator, Silverton Primary School

Malcolm Elliott, President, Tasmanian Principals Association

Anthony England, Innovative Technologies Director, Pymble Ladies College

Michelle Falzon, Teacher and College Connections Leader, Catholic Regional College

Michelle Falzon at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Michael Fitzsimmons, Assistant Principal, Newtown Public School

Matt Fyfield, Teacher, Mazenod College

Ajoy Ghosh, Director, Alcheme

Alexander Goldsworthy, Learning Technologies Coach (formerly eLearning Coordinator), Caulfield Grammar School

Gemma Goodyear, Principal, St John's Catholic Primary School

Cath Green, St Andrew'S Anglican College

Cath Green at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Sue Grieshaber, Professor of Education, La Trobe University

Dan Haesler, Educator and Writer, Cut Through Coaching & Consulting

Angus Humphries, Learning Area Leader of Senior Humanities, Caulfield Grammar School

Jane Hunter, Senior Lecturer, University of Technology Sydney

Michael Kasumovic, Associate Professor, UNSW

Michael Kasumovic at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Eleni Kyritsis, Leader of Digital Technology and Innovation, Strathcona Baptist Girls Grammar School

Helen Lewis, Early Childhood Educator, Future Fit Families

Jessica Lonard, Head Of Library And Information Services, Saint Ignatius College

Emma Lord, Digital Learning Leader, Wenona School Ltd

Simon Maizels, Director, Integration Competency Centre, Information Technology Directorate

Kim Maksimovic, Information Technology Integrator, Pymble Ladies College

Greg Miller, Principal, St Luke’S Catholic College

Raul Moizao, Head of Learning Technology, Haileybury Rendall School

Judi Newman, The Place Neuroleadership Academy

Nicole O'Brien, Computing Education Specialist, Australian Computing Academy

Mike O'Connor, Principal, Upper Coomera State College

Maria Pedavoli, Career's Advisor/Pathways and Partnerships Learning Advisor, Mary MacKillop College wakeley

Tim Perkins, Senior Associate, Cut Through Coaching & Consulting

Tim Perkins at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Anna Powrie, Assistant Principal, Everglade School

Gil Poznanski, Creative Technologist, Maker, and Teacher, The Kosher Tony Stark

Ragnar Purje, Adjunct Lecturer, School of Education and the Arts, CQUniversity

Mogana Ramasamy, ICT Specialist Teacher, Kelmscott Senior High School

John Robinson, Principal, Everglade School

Perry Rush, Principal, Hastings Intermediate School

Kathryn Sapsford, Wilkins Public School

Kathryn Sapsford at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Helen Simpson, Co-Founder, Future Fit Families

Anthony Speranza, ICT Learning & Teaching Leader, St. Mark's Primary School

Lisa Squire, Deputy Principal, Hobsonville Point Primary School

Melise Sutton, Principal, Margaret Jurd College

Rachel Taylor, RTO Manager, Mackillop Catholic College

Doug Thomas, Principal, Claremont College

Sarah Tirtilas, Teacher, Carey Baptist Grammar School

Melinda Van der Reest, Early Life Foundations

Melinda Van der Reest at National FutureSchools Expo + Conferences 2019

Mr Paul Watson, Vice Principal, Mater Dei College